Informacja o Regionalnej Imprezie Integracyjnej "Spotkanie Przyjaciół" 6 września 2014r. -
A A A

Informacja o Regionalnej Imprezie Integracyjnej "Spotkanie Przyjaciół" 6 września 2014r.

 

INFORMACJA

 o Regionalnej Imprezie Integracyjnej

“Spotkanie Przyjaciół”

6 września 2014 r.

 

 

W dniu 6 września 2014 r odbyła się XV już edycja  Regionalnej Imprezy Integracyjnej  „Spotkanie Przyjaciół”, w której udział wzięło 29 drużyn m.in. z województwa łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego w sumie ponad  400 osób niepełnosprawnych.

Organizatorami imprezy było jak co roku Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie, Warsztat Terapii Zajęciowej.

Organizacja imprezy była możliwa dzięki zaangażowaniu i pomocy rzeczowej oraz  finansowej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi – RCPS,  PCPR- środki PFRON, Samorządów Powiatu i Gminy Wieruszów oraz ich jednostek realizujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych.

            Duże wsparcie finansowe i rzeczowe uzyskaliśmy również dzięki życzliwości i pomocy ok. 140 lokalnych i regionalnych przedsiębiorców. To dzięki okazanej przez Darczyńców hojności mogliśmy sprostać ogromnemu wyzwaniu logistycznemu i wszystkim uczestnikom imprezy zabezpieczyć różnorodne atrakcje, jak również nagrody indywidualne i grupowe dla osób niepełnosprawnych.

Przy  organizacji imprezy pracowało ok. 140 wolontariuszy. Byli to:

  • młodzi wolontariusze ze szkolnych klubów wolontariatu z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Wieruszowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Wieruszowie, z Zespołu Szkół Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie oraz z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie.
  • studenci, osoby pracujące, emeryci oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych i ich przyjaciele

 

Gośćmi imprezy byli przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej. przedstawiciele Zarządu Powiatu, Radni Powiatu, Burmistrz Wieruszowa, Radni Gminy Wieruszów, Dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek realizujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych,  lokalni sponsorzy i przedsiębiorcy.

 

Patronat nad imprezą objęli:

Patronat honorowy:

Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego  

Patronat nad przedsięwzięciami sportowymi, kulturalnymi i informacyjnymi:

Władysław Skwarka  – Dyrektor Oddziału PFRON w Łodzi  

Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski

Bogdan Nawrocki – Burmistrz Wieruszowa

 

Patronat medialny:

TVP  Oddział Łódź,  Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Sud, Polska The Times- Dziennik Łódzki, , Ilustrowany  Tygodnik Powiatowy,

 

Impreza po raz kolejny została zorganizowana na terenie Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie. Rozpoczęła się tradycyjnie korowodem, który wyruszył spod LO im. M. Kopernika w Wieruszowie na miejsce imprezy. Tam nastąpiło oficjalne jej otwarcie.

Cała impreza odbywała się w ramach tzw. „ogródków” a mianowicie:

  • Ogródka sprawnościowego, w ramach którego przeprowadzono indywidualne i drużynowe konkurencje sprawnościowe dla osób niepełnosprawnych.

Wszyscy biorący udział w konkurencjach sprawnościowych zostali nagrodzeni tzn. drużyny otrzymały puchary, dyplomy i nagrody grupowe, uczestnicy zaś za uzyskane wyniki medale i dyplomy. Biorący udział w grach i zabawach integracyjnych losowali symboliczne upominki, podobnie jak wolontariusze i opiekunowie;

  • Ogródka intelektualnego- rewalidacyjnego w ramach którego osoby niepełnosprawne brały udział w konkursach tj.:

- Różnica między obrazkami

- Zagadki

- Zgadywanka (Jakie litery kryją wolne pola)

  • Ogródka krawieckiego gdzie niepełnosprawni uczestnicy imprezy brali udział w konkursach na przygotowanie niżej wymienionych rzeczy:

- Etui na telefon

- Bransoletka

- Organizer na biurko

  • Ogródka artystycznego w ramach którego osoby niepełnosprawne brały udział w konkursach na wykonanie niżej wymienionych rzeczy:

- Kompozycja na ramce gipsowej

- Żyrafa na klamerce

- Słoneczko na rolce

Wszyscy którzy zajęli miejsca od 1-3 w/w konkursach otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

 

            Jedną z większych atrakcji podczas trwania imprezy był koncert zespołu „Red Eyes” z Wieruszowa, który też nagłaśniał całą imprezę.

 

Podczas imprezy nie zabrakło też popisów wokalno- muzycznych osób niepełnosprawnych

- reprezentantów poszczególnych placówek. Swoje umiejętności zaprezentowały takie

placówki jak: WTZ Słupia p. Kępnem, WTZ Kalisz (ul .Kościuszki), WTZ Wieruszów, Pracownie Terapeutyczne  w Łagiewnikach, Świetlica Opiekuńczo- Specjalistyczna w Wieruszowie, DPS Skrzynno.

 

Ponadto w trakcie imprezy uczestnicy wzięli udział w akcji narodowe czytanie pod patronatem Prezydenta RP „Każdy czyta Sienkiewicza”. Wybrane fragmenty „Trylogii” Sienkiewicza czytał znany  polski aktor Lech Dyblik wraz z grupa wolontariuszy i osób niepełnosprawnych.

Odbył się również pokaz iluzjonisty „Magik Jokera” jak i tradycyjnie pokaz Pierwszej Pomocy, Ratownictwa i Bezpieczeństwa Drogowego w wykonaniu pracowników Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie Sp. z o .o., Policji i Straży Pożarnej.

Pokazy te cieszyły się dużym zainteresowanie uczestników imprezy.

 

Imprezie towarzyszyły różnorodne stoiska m.in:

  • stoisko promocja zdrowia, na którym można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru oraz uzyskać  informacje nt. zdrowego żywienia. Stoisko obsługiwane było przez pielęgniarki – wolontariuszki współpracujące ze Stowarzyszeniem Integracyjnym „Klub Otwartych Serc” i Warsztatem Terapii Zajęciowej w Wieruszowie. Ponadto na tym stoisku  obsługiwanym także przez pracowników Powiatowego Centrum Medycznego Sp. z o.o. w Wieruszowie można było uzyskać informacje o realizowanych usługach medycznych przez tą jednostkę. Pracownicy PCM wolontarystycznie czuwali nad bezpieczeństwem zdrowotnym wszystkich uczestników imprezy oraz przygotowali pokaz ratownictwa medycznego.
  • Stoisko PCPR, PUP- informacja dla każdego – na stoisku można było uzyskać informacje o programach i projektach realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • Stoisko PSSE w Wieruszowie pod hasłem „Bądź zdrowy z wyboru” gdzie można było m.in. bezpłatnie zbadać poziom tlenku węgla w organizmie, obejrzeć wystawę prac dzieci o tematyce antytytoniowej oraz skorzystać z porad i konsultacji nt. zdrowego stylu życia.
  • Stoisko Ochotniczego Hufca Pracy w Wieruszowie
  • Stoisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wieruszowie
  • stoisko Powiatowego Centrum  Organizacji Pozarządowych w Wieruszowie
  • stoisko Biblioteki Pedagogicznej w Wieruszowie,
  • stoisko Publicznej Biblioteki Powiatowej w Wieruszowie
  • stoiska wystawiennicze z możliwością zakupu prezentowanych rzeczy tj. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku i Środowiskowego Domu Samopomocy w Chróścinie.

 

W czasie imprezy czynne były również:

  • stoisko „Fortuna szczęścia” przygotowanie przez pracowników WTZ i SI KOS
  • stoisko „Malowanie twarzy” -stoisko obsługiwane było  przez wolontariuszy
  • integracyjna kawiarenka, w której za symboliczna złotówkę  można było zakupić domowe ciasto, ciepłe i zimne napoje, owoce i lody. Wszystkie artykuły dostępne w kawiarni zostały przekazane przez rodziców i lokalnych sponsorów,
  • Stoisko „swojskie jadło” gdzie można było skosztować pysznego chleba ze smalcem i dodatkami,

 

 Imprezie towarzyszyły także inne atrakcje tj.

 

  • zawody i konkursy dla wolontariuszy, opiekunów osób niepełnosprawnych oraz innych

uczestników imprezy. Zawody strzeleckie tj. strzelanie z broni pneumatycznej- stoisko obsługiwane było przez przedstawicieli Klubu Strzelectwa Sportowego „SNAJPER” w Wójcinie.

  • prezentacja sprzętu strażackiego oraz sprzętu policyjnego Komendy Powiatowej Policji łącznie z konkursami nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego, pokaz umiejętności psa policyjnego
  • gry i konkursy w ramach tzw. placu integracyjnego gdzie wszyscy mogli spróbować szczęścia w ruletce, w grze w statki i sfotografować się w ciekawej scenerii. Na tym stoisku też firma Fabryka Dekoracji zajmowała się modelowaniem balonów w wyniku czego powstawały zabawne zwierzątka i inne ozdoby. Ponadto dla najmłodszych uczestników gry i zabawy organizowało Przedszkole „Mali Odkrywcy”.
  • wesołe miasteczko,

 

Ponadto podczas imprezy można było uścisnąć dłoń klaunom w role, których wcielili się wolontariusze- uczniowie szkół. To oni zachęcali  uczestników do wspólnej zabawy.

 

 

    TVP Łódź  zapraszamy na stronę Patrona Medialnego imprezy