Konferencja organizacji pozarządowych "Prawo dziecka do szacunku" -
A A A

Konferencja organizacji pozarządowych "Prawo dziecka do szacunku"

 

W środę 5 grudnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja organizacji pozarządowych „Prawo dziecka do szacunku – wyzwania XXI wieku”. Otwarcia konferencji dokonała Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.


Spotkanie było częścią Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka, który był zwieńczeniem Roku Janusza Korczaka. Organizatorem wydarzenia był Rzecznik Praw Dziecka.

W trakcie konferencji organizacji pozarządowych autorytety w dziedzinie praw dziecka, badacze i popularyzatorzy idei korczakowskiej w Polsce i na świecie dyskutowali m.in. o prawie do wychowania w rodzinie, prawie do życia i ochrony zdrowia oraz prawie do ochrony przed przemocą, okrucieństwem i wyzyskiem. Poruszony był też kulturowy aspekt praw dziecka w życiu codziennym.

Rok Korczakowski jest znakomitą okazją a do przypomnienia jego myśli i idei, a przez to zwrócenie uwagi na podmiotowość dziecka i uwrażliwienie na jego prawa. Janusz Korczak jest uznawany za pierwszego rzecznika praw dzieci.

Wszyscy uczestnicy konferencji złożyli swoje podpisy pod uchwalona podczas Kongresu Deklaracją Warszawską, która jest apelem o urzeczywistnienie dziedzictwa Janusza Korczaka w współczesnym świecie.

 

 

DEKLARACJA WARSZAWSKA

 

My, uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka, obradującego w 2012 roku w Warszawie oraz Ci, dla których dobro dziecka oraz ochrona jego naturalnych praw są wartościami najcenniejszymi – w roku poświęconym osobie i ideom Janusza Korczaka – wychowawcy, lekarza, pedagoga, opiekuna sierot, rzecznika praw dziecka w społeczeństwie – zwracamy się do rodziców, wychowawców i opiekunów, do nauczycieli, polityków, duchownych, do wszystkich osób odpowiedzialnych za kształt życia społecznego – z apelem o urzeczywistnianie dziedzictwa Janusza Korczaka.

Fundamentem korczakowskiej filozofii jest mądra miłość do dziecka, uznanie jego podmiotowości, godności, wolności i odpowiedzialności, respektowanie prawa do szacunku, do partnerstwa w rodzinie, społeczeństwie i państwie. Dziecko jest obywatelem, którego głosu należy słuchać zarówno w jego sprawach osobistych, rodzinnych, społecznych i państwowych.

Przypominamy za Januszem Korczakiem, że dzieci – są ludźmi. Dziecko jest człowiekiem, a nie zadatkiem na przyszłego człowieka.

Zasady wychowawcze Janusza Korczaka, które legły u podstaw Konwencji o Prawach Dziecka powinny być żywe w rodzinie, w szkole, w placówkach wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych, w działalności organizacji pozarządowych, religijnych i organów władzy publicznej.

Dzisiaj po 23 latach od uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka oczekujemy od każdego państwa:

  • Pełnego wdrożenia jej postanowień oraz ratyfikacji wszystkich Protokołów fakultatywnych do Konwencji o Prawach Dziecka

  • Powołania w każdym państwie niezależnej instytucji Rzecznika Praw Dziecka

  • Ustanawiania praw i tworzenia warunków, w których w pełni będą respektowane naturalne prawa dziecka.

W imię pokoju i szacunku dla podstawowych praw człowieka oraz wiary w godność i wartość istoty ludzkiej, w dążeniu do zapewnienia każdemu atmosfery szczęścia, miłości  i zrozumienia wzywamy zarówno rządy, jak i organizacje pozarządowe oraz wszystkie dorosłe osoby do podjęcia wszelkich działań gwarantujących każdemu dziecku świat wolny od przemocy, upokorzenia, biedy, niesprawiedliwości, dyskryminacji i zaniedbania, gwarantujących wszystkim pokoleniom dobrą przyszłość.

 

Link do galerii