Sex (nie)pełnosprawnych -
A A A

Sex (nie)pełnosprawnych

Stowarzyszanie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” realizuje projekt Akademia dla Rodziców i Opiekunów „Nie jesteś sam”. Beneficjentami projektu są przede wszystkim osoby z najbliższego otoczenia osób z niepełnosprawnością tj. rodzice, opiekunowie, terapeuci, wolontariusze. Prowadzone szkolenia, spotkania informacyjne oraz indywidualne i grupowe konsultacje specjalistyczne są pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów z dziedziny prawa, psychologii, seksuologii, zdrowia, edukacji i aktywizacji zawodowej. Mierzalnym efektem projektu jest objęcie skierowanie do 90 osób szkoleń i spotkań informacyjnych, udzielenie ponad 100 porad w ramachPunktu Konsultacyjno – Informacyjnego „Niepełnosprawnych – możliwości, uprawnienia, szanse”  oraz powstanie Grupy Wsparcia „Nie jesteś sam” dla rodziców i osób z najbliższego otoczenia niepełnosprawnych.

Według współcześnie przyjmowanych poglądów, seksualność jest jednym z podstawowych wymiarów pełnego funkcjonowania psychospołecznego każdego człowieka. O ile pogląd ten nie budzi żadnych wątpliwości odnosząc się do osób pełnosprawnych, to w przypadku podejmowania tematu seksualności osób z niepełnosprawnością uruchamia często myślenie i działanie oparte na stereotypach i uprzedzeniach. Często przybierają one kształt negatywnych emocji i zachowań wobec seksualności w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną. W pełni należy się zgodzić ze stwierdzeniem M. Kościelskiej popartym badaniami, iż „seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie jest niechciana”.

Jeszcze nie tak dawno seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną był określana w pedagogice specjalnej jako „paradygmatem przemilczanym”. Zdarza się, że odbierane jest tym osobom prawo do przeżywania swojej seksualności. Jednocześnie nie sposób pomniejszyć faktu, że seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie „istnieje w różnych formach i przejawach: świadoma, nieświadoma, spełniona i nie, zablokowana w rozwoju i niedojrzała, wymykająca się zewnętrznej kontroli i do przesady dozorowana z zewnątrz, czasami bezprawnie, a prawie zawsze stanowiąca problem”.

W ostatnich latach można zauważyć coraz więcej działań mających na celu  eliminowanie tego negatywnego nastawienia ujawnianego przez różne grupy społeczne w stosunku do seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ramach działań o charakterze kompleksowym eksponowana jest wiedza poparta badaniami rozwoju psychoseksualnego osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prezentowane są rzeczywiste przejawy seksualności tych osób oraz trudności, na jakie one napotykają w wyrażaniu swych potrzeb. Seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie przestaje być tematem tabu. Dzieję się tak ponieważ coraz częściej to nie tylko naukowcy ale sami niepełnosprawni i ich rodzice, nauczyciele, wychowawcy czy terapeuci podejmują kwestie dotyczące zarówno dojrzewania płciowego, partnerstwa, życia seksualnego w tym również i rodzicielstwa osób niepełnosprawnych intelektualnie. Stąd widać jak niezwykle ważne jest podnoszenie poziomu świadomości dot. seksualności niepełnosprawnych przede wszystkim osób z ich najbliższego otoczenia, które maja znaczący wpływ na rozwój psychoseksualny tej grupy osób.

Czy możliwe jest jednak udzielenie odpowiedzi na wszystkie z pytań, jeśli dotykamy tak delikatnej kwestii, jaką jest życie intymne człowieka a co dopiero osoby niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym? Z pewnością wiele wątpliwości  pozwoli rozwiać szeroko pojęta edukacja seksualna w postaci choćby spotkań informacyjnych, szkoleń czy specjalistycznych konsultacji.

Już dzisiaj informujemy ze kolejne szkolenia, spotkania informacyjne oraz konsultacje indywidualne i grupowe odbędą się w miesiącu styczniu 2014 roku. Szczegółowe informacje na temat można uzyskać w Stowarzyszaniu Integracyjnym „Klub Otwartych Serc” tel. (62) 78 41 331, 78 42 535.

 

Ewelina Sokołowska - Opelt