Sprawozdanie Organizacji Powiatowego Centrum Organizacji Pozarządowych -
A A A

Sprawozdanie Organizacji Powiatowego Centrum Organizacji Pozarządowych

 

SPRAWOZDANIE (CZĘŚCIOWE/KOŃCOWE1))2)

z wykonania zadania publicznego

 

Organizacja i prowadzenie

powiatowego centrum organizacji pozarządowych

celem profesjonalizacji ich działań

 

(tytuł zadania publicznego)

 

 

w okresie od 17.02.2011 do 31.12.2011 r

 

 

określonego w umowie nr SK/26/11

zawartej w dniu 22 lutego 2011 pomiędzy

 

 

 

 

Powiatem Wieruszowskim,

reprezentowanym przez Zarząd Powiatu Wieruszowskiego z siedzibą w Wieruszowie ul. Rynek 1-7

(nazwa Zleceniodawcy)

a

Stowarzyszeniem Integracyjnym „Klub Otwartych Serc

z siedzibą w Wieruszowie, ul. Sportowa 7 numer w KRS 0000192452

(nazwa Zleceniobiorcy/(-ów), siedziba, nr Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji3))

 

 

 

 

Data złożenia sprawozdania4)

……………….......................

 

Część I. Sprawozdanie merytoryczne

 

 

1. Informacja czy zakładane cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte w wymiarze określonym w części III pkt 6 oferty. Jeśli nie, wskazać dlaczego.

 

Cele określone w ofercie zostały w całości realizowane. Przyczyniły się do dalszej profesjonalizacji i wzmocnienia umiejętności organizacji pozarządowych z terenu powiatu wieruszowskiego. Organizacje miały stały dostęp do informacji i merytorycznej pomocy w ramach usług powiatowego centrum.

Zostały również objęte jak co roku różnego rodzaju szkoleniami i spotkaniami informacyjnymi.

 

 

 

 

2. Opis wykonania zadania z wyszczególnieniem organizacji pozarządowych, podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub innych podmiotów wykonujących poszczególne działania określone w części III pkt 9 oferty.5)

 

Poszczególne działania w zakresie realizowanego zadania publicznego wraz z krótkim opisem wykonania zadania

Terminy realizacji poszczególnych działań

Zleceniobiorca(-y) lub inny podmiot, który wykonywał działanie w zakresie realizowanego zadania publicznego

W pierwszym kwartale opracowano i złożono projekty do starostwa, i funduszy europejskich w celu pozyskania środków na realizację zaplanowanych w projekcie zadań.

Ze względu na nie przyznanie środków z funduszy europejskich, projekt funkcjonował tylko w oparciu o środki z samorządu powiatu, budżetu państwa tj. programu LEADER oraz w oparciu o środki własne. Część kosztów ponosiła też partnerska organizacja TPD OM

I kwartał

Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”

Projekt był promowany w bezpośrednich kontaktach z organizacjami i samorządami oraz na stronie internetowej SIKOS. Promocji projektu służyły również różnorodne imprezy organizowane przez SI KOS jak i przez inne organizacje pozarządowe

w trakcie trwania projektu

Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”

Realizacja zadań zaplanowanych w projekcie Centrum Aktywności NGO's w ramach pozyskanych środków z LEADER

 

styczeń – maj

zespół realizujący projekt

W trakcie projektu na zasadach partnerskich organizacje pozarządowe brały udział w szkoleniach z zakresu ekonomii społecznej prowadzone przez Instytut Europejski w Łodzi

 

 

marzec- czerwiec

Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”

Instytut Europejski w Łodzi

Przeprowadzono zajęcia edukacyjne, szkoleniowe, informacyjne dla wolontariuszy w szkołach: w Zespole Szkól nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie, w Gimnazjum nr 1 im. JPII w Wieruszowie oraz dla wolontariuszy pracujących przy Regionalnej Imprezie Integracyjnej Spotkanie Przyjaciół.

maj, czerwiec, wrzesień

Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”

W trakcie trwania projektu ze względu na brak planowanych środków z funduszy europejskich w miejsce kursokonferencji odbyły się 3 spotkania informacyjne promujące dobre praktyki w zakresie współpracy ngo z samorządami i administracją publiczną (w Czastarach, w Galewicach, w Sokolnikach)

II półrocze

Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”

Przeprowadzono konsultacje grupowe i indywidualne zgodne z oczekiwaniami i potrzebami organizacji z zakresu zarządzania organizacjami i projektami, pozyskiwania i rozliczania środków finansowych oraz z zakresu wolontariatu.

W trakcie realizacji projektu

Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”

Szkolenia wewnętrzne dla realizatorów projektu oraz ich udział w szkoleniach zewnętrznych. Zespół realizujący projekt oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych w ciągu roku brali udział w szkoleniach zewnętrznych dotyczących pozyskiwania środków z samorządów gminy i powiatu. Pomoc ta w szczególności dotyczyła pisania projektów oraz sporządzanie sprawozdań merytorycznych i finansowych. Zorganizowano również szkolenie w zakresie pozyskiwania środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jeżeli chodzi o

W trakcie realizacji projektu

Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”

 

3. Opis, w jaki sposób dofinansowanie z dotacji inwestycji związanych z realizacją zadania wpłynęło na jego wykonanie

 

Dofinansowanie zmniejszyło koszty użytkowania wynajmowanego lokalu oraz pozwoliło na prowadzenie strony internetowej SIKOS promującej nie tylko projekty Stowarzyszenia ale również działania realizowane w ramach Centrum.

 

 

 

4. Opis osiągniętych rezultatów

 

Realizacja zadań określonych w projekcie spowodowała integrację środowisk NGO’s
i doprowadziła do większej ich aktywności, skutecznego działania we współpracy z różnymi partnerami.

 

Trwałym rezultatem realizowanych zadań w projekcie było:

  1. Funkcjonowanie Powiatowego Centrum Organizacji Pozarządowych
    obsługiwanego przez doradców, wolontariuszy i konsultantów z różnych obszarów mających znaczenie dla profesjonalizacji działań organizacji pozarządowych powiatu wieruszowskiego.

  2. zwiększenie wiedzy nt. funkcjonowania i współpracy organizacji pozarządowych oraz ich współpracy z samorządami i innymi partnerami.

  3. Podjęcie przez Zarząd Stowarzyszenia uchwały pozwalającej na przekazanie częściowo zadań realizowanych w ramach Centrum w 2012 r. Stowarzyszeniu „Prawo – Obywatel – Demokracja”. Całość zadań przekazana zostanie w roku 2013.

 

 

 

5. Liczbowe określenie skali działań zrealizowanych w ramach zadania6)

 

 

- Udzielono 275 godzin porad i konsultacji 17 organizacjom pozarządowym z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych, pozyskiwania przez nich środków oraz sporządzania ofert i sprawozdań.

- Przeprowadzano 6 szkoleń dla wolontariuszy w szkołach: w Zespole Szkól nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie, w Gimnazjum nr 1 im. JPII w Wieruszowie oraz dla wolontariuszy pracujących przy Regionalnej Imprezie Integracyjnej Spotkanie Przyjaciół.

- przeprowadzono 3 spotkania informacyjne dot. współpracy ngo z administracją publiczną

- Przedstawiciele organizacji pozarządowych w tym członkowie zespołu realizującego projekt udział wzięło w 21 szkoleniach zewnętrznych realizowanych przez różne organizacje i instytucje.