Sprawozdanie z Regionalnej Imprezy "Spotkanie Przyjaciół" -
A A A

Sprawozdanie z Regionalnej Imprezy "Spotkanie Przyjaciół"

 

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

z realizacji  zadania

 Regionalna Impreza Integracyjna „Spotkanie Przyjaciół”

8 września 2012 r.

 

 

 

W dniu 8 września 2012 r odbyła się XIII już edycja Regionalnej Imprezy Integracyjnej „Spotkanie Przyjaciół”. W Imprezie z 30 zgłoszonych drużyn, udział wzięły 24 drużyny z 7 województw, w sumie ponad 1500 osób z czego ok. 350  osób to osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.

Osoby te na co dzień są uczestnikami zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych prowadzonych w Warsztatach Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domach Samopomocy, Domach Pomocy Społecznej, Przedszkolach, Szkołach Specjalnych i Integracyjnych oraz w różnorodnych świetlicach i grupach wsparcia. 
W imprezie uczestniczyły  również osoby niepełnosprawne indywidualne, nie objęte ww. formami terapii.

 

Organizatorami imprezy było jak co roku Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie, Warsztat Terapii Zajęciowej.

Organizacja imprezy była możliwa dzięki zaangażowaniu i pomocy m.in. finansowej: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego i  Urzędu Miejskiego w Wieruszowie i ich jednostek. Ich pomoc nie dotyczyła tylko wsparcia finansowego, ale również pomocy rzeczowej np. transport, namioty wystawiennicze, zabezpieczenie estrady, bezpieczeństwa na drogach , zabezpieczenie medyczne itp.

Duże wsparcie finansowe i rzeczowe uzyskaliśmy również dzięki życzliwości i pomocy przeszło 150 lokalnych i regionalnych przedsiębiorców i instytucji. To dzięki okazanej przez Darczyńców hojności mogliśmy sprostać ogromnemu wyzwaniu logistycznemu i wszystkim uczestnikom imprezy zapewnić wyżywienie, różnorodne atrakcje, jak  również fanty na loterię, nagrody indywidualne i grupowe.

Po raz kolejny do organizacji i obsługi imprezy zaangażowanych zostało 110 wolontariuszy. Byli oni widoczni m.in. na wszystkich stoiskach, w miejscach przeprowadzania różnorodnych konkurencji sportowych. Ich obecność odczuwana była przede wszystkim przez biorące udział drużyny, nad którymi wolontariusze sprawowali opiekę.

W imprezie brali udział:

  • młodzi wolontariusze ze szkolnych klubów wolontariatu:  Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Wieruszowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Wieruszowie,  Zespołu Szkół Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Gimnazjum nr 1 im. JP II w Wieruszowie oraz  Ochotniczego Hufca Pracy w Wieruszowie;
  • studenci, osoby pracujące, emeryci oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych i ich przyjaciele.

 

Gośćmi imprezy byli m.in.:

Przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej. Przedstawiciele Zarządu Powiatu, Radni Powiatu, Burmistrz Wieruszowa, Radni Gminy Wieruszów, Dyrektorzy Szkół, przedszkoli, placówek realizujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych,  przedstawiciele osób niepełnosprawnych z Niemiec z naszej placówki partnerskiej- Martinshof Rothenburg Diakoniewerk, lokalni sponsorzy i przedsiębiorcy. 

 

 

Patronat nad imprezą objęli:

Patronat honorowy:

Witold Stępień– Marszałek Województwa Łódzkiego

 

Patronat nad przedsięwzięciami sportowymi, kulturalnymi i informacyjnymi:

Władysław Skwarek – Dyrektor Oddziału PFRON w Łodzi

Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski

Bogdan Nawrocki– Burmistrz Wieruszowa

 

Patronat medialny:

TVP Oddział Łódź, Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Sud, Polska The Times- Dziennik Łódzki, Ilustrowany Tygodnik Powiatowy, Gazeta Bezpłatna „Łącznik”

 

Impreza po raz drugi została zorganizowana na terenie Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie. Rozpoczęła się tradycyjnym korowodem, który wyruszył spod LO im. M. Kopernika w Wieruszowie na miejsce imprezy. Tam nastąpiło oficjalne jej otwarcie. W ten oto sposób rozpoczęła się tzw. lekcja nt. niepełnosprawności w środowisku lokalnym.

 

Cała impreza odbywała się w ramach tzw. „ogródków” a mianowicie:

  • Ogródka sprawnościowego, w ramach którego przeprowadzono indywidualne i drużynowe konkurencje sprawnościowe. Oprócz niepełnosprawnych biorących udział w konkurencjach indywidualnych i grupowych, wolontariusze i opiekunowie brali udział w zawodach strzeleckich, minigolfie itp. Wszyscy biorący udział w konkurencjach sprawnościowych zostali nagrodzeni tzn. drużyny otrzymały puchary i nagrody grupowe, uczestnicy zaś za uzyskane wyniki medale i dyplomy. Biorący udział w grach i zabawach integracyjnych losowali symboliczne upominki, podobnie jak wolontariusze i opiekunowie;
  • Ogródka intelektualnego, w ramach którego osoby niepełnosprawne brały udział w konkursach:

- pisownia ortograficzna

- pomiar czasu

- trening matematyczny

  • Ogródka krawieckiego, gdzie niepełnosprawni uczestnicy imprezy brali udział w             konkursie:

             - kubek z wełny

             - poduszka

             - laleczka

  •     Ogródka artystycznego w ramach którego osoby niepełnosprawne brały udział w  konkursie:

             -     mozaika z ziarenek

             -     memory z liści

             -     malowanie na ramce gipsowej

Wszyscy którzy zajęli miejsca od 1-3 w/w konkursach otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

 

Jedną z największych atrakcji podczas trwania imprezy był koncert Orkiestry Dętej OSP Wieruszów z Mażoretkami  oraz koncert Jarosława Strzały oraz uczestników Studia Piosenki WDK.  Jarosław Strzała to wrocławski, młody utalentowany muzyk i kompozytor. Wokalistami studia piosenki byli Izabela Szczęsna, Anna Łuczak, Agnieszka Cieśla, Małgorzata Faryś, Amelia Woś, Oliwia Opacka, Tomasz Wojtan, Wojciech Chyra, Hubert Ceglarek.

 

Podczas imprezy nie zabrakło też popisów wokalno- muzycznych osób niepełnosprawnych

- reprezentantów poszczególnych placówek. Swoje umiejętności zaprezentowały takie

placówki jak: WTZ Łęczyca; Świetlica Socjoterapeutyczna w Podzamczu; DPS Chróścin Wieś, Zespół Szkół nr 2 w Podzamczu , WTZ Kalisz „Orione”; WTZ Krotoszyn; Grupa Wsparcia przy WTZ Wieruszów-

 

Imprezie towarzyszyły tak jak co roku różnorodne stoiska: 

  • stoisko promocja zdrowia, na którym można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru oraz uzyskać  informacje nt. zdrowego żywienia.

Tam m.in. można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru  oraz uzyskać  informacje nt. zdrowego stylu życia i skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetyka oraz psychologa.

W trakcie trwania imprezy na tym stoisku można było obejrzeć także  pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz uzyskać informacje nt. kompleksowych usług z zakresu BHP i PPoż. świadczonych przez firmę pana Krzysztofa Kozera.

  • Stoisko PCPR, PUP- informacja dla każdego – na stoisku można było uzyskać informacje o programach i projektach realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • Stoisko PSSE w Wieruszowie, gdzie można było skorzystać  z bezpłatnego badania poziomu tlenku węgla w organizmie, jak również uzyskać informacje dotyczące szkodliwości palenia oraz prawidłowego żywienia.
  • Stoisko Fundacji „Galeria na kółkach”, tj. wystawa prac pana Marka Winiarskiego. Pan Marek Winiarski haftem krzyżykowym maluje piękne obrazy, tworzy unikalne dzieła, swoją twórczością wzbudza ogromne zainteresowanie. Od 5 lat promuje Wieruszów poprzez swoje działania.
  • Stoisko Ochotniczego Hufca Pracy w Wieruszowie

 

W czasie imprezy czynne były również:

 

  • stoisko „Fortuna Szczęścia”- gdzie za 5 zł można było zakupić cegiełkę TPD a w zamian wylosować prezent. Upominki pochodziły m.in. od sponsorów.
  • stoisko malowanie twarzy -stoisko obsługiwane było  przez wolontariuszy
  • stoisko- Integracyjny plac zabaw- gdzie wszyscy mogli wziąć udział w atrakcyjnych grach i zabawach.. Wszyscy biorący udział w zabawach otrzymali upominki ufundowane przez firmę Slam Poland z Ostrowa Wielkopolskiego. Dodatkową atrakcją,  na tym stoisku była możliwość wykonania z terapeutami, wolontariuszami kapeluszy i motyli, które po wykonaniu stanowiły ich własność. 
  • integracyjna kawiarenka, w której za symboliczna złotówkę  można było zakupić domowe ciasto, ciepłe i zimne napoje, owoce i lody. Wszystkie artykuły dostępne w kawiarni zostały przekazane przez rodziców i lokalnych sponsorów,
  • stoisko „swojskie jadło”, gdzie można było skosztować m.in. pysznego chleba ze smalcem

 

 

Imprezie towarzyszyły także inne atrakcje tj.

  • Pokaz sztuk walki kyokushin i karate w wykonaniu Wieruszowskiego Klubu Karate „Husaria”
  • zawody i konkursy dla wolontariuszy, opiekunów osób niepełnosprawnych oraz innych uczestników imprezy (nie dotyczy osób niepełnosprawnych). Zawody strzeleckie tj.         strzelanie z broni pneumatycznej - obsługiwane były przez przedstawicieli Klubu Strzelectwa Sportowego „Snajper z Wójcina. Uczestnicy zawodów otrzymali symboliczne nagrody.
  • prezentacja sprzętu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieczyskach oraz sprzętu policyjnego Komendy Powiatowej Policji  wraz z pokazem umiejętności psa policyjnego
  • wesołe miasteczko,
  • mini golf  bezpłatnie udostępniony przez Urząd Gminy Sokolniki

 

Zorganizowanie imprezy wpłynęło m.in. na:

  • integrację osób niepełnosprawnych z środowiskiem lokalnym
  • zwiększenie sprawności fizycznej osób niepełnosprawnych,
  • rozbudzenie potrzeby aktywnego spędzania czasu wolnego,
  • uwrażliwienie społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych oraz wyrobienie pozytywnych przekonań o ich niezaprzeczalnych wartościach poprzez prezentacje posiadanych umiejętności,
  • zwiększenie szansy na zatrudnianie osób niepełnosprawnych przez lokalnych przedsiębiorców darczyńców, wyrażenie gotowości współpracy w zakresie kierowania na staże i przygotowanie zawodowe.