Centrum Usług Społecznych w pow.wieruszowskim
CENTRA USŁUG SPOŁECZNYCH
Co to są Centra Usług Społecznych?
Ideą Centrów Usług Społecznych (CUS) jest rozwój i skoordynowanie działań zapewniających obywatelom, głównie osobom niesamodzielnym dostępu do wysokiej jakości, dopasowanych do indywidualnych potrzeb usług społecznych użyteczności publicznej świadczonych na poziomie gminy i powiatu.
Centra Usług Społecznych są odpowiedzią na rosnące potrzeby starzejącego się społeczeństwa i postępującego zjawiska depopulacji oraz potrzebę zwiększania samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnością.
Po co wspierać usługi społeczne?
Sektor usług społecznych potrzebny jest by przeciwdziałać negatywnym zjawiskom demograficznym i łagodzić ich negatywne skutki.
Europejski Fundusz Społeczny w 9 Celu Tematycznym „Promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją „ w Priorytecie Inwestycyjnym 9 iv „ułatwienie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych w interesie ogólnym” zakłada wsparcie m.in. dla rozwoju usług społecznych.
Po co wspierać usługi społeczne?
Rozwój usług społecznych przyczyni się do:
1. Poprawy warunków życia na danym obszarze: osób niesamodzielnych, w tym osób z niepełnosprawnością opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych, w tym osób z niepełnosprawnością
2. Podniesienia atrakcyjności danego powiatu/miasta/gminy
3. Wzrostu zatrudnienia w sektorze usług społecznych
RPO WŁ a usługi społeczne.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 zaplanowano kwotę ponad 40 mln euro na wsparcie w ramach PI 9iv.
Na pierwszą edycję konkursu dotyczącego Centrów Usług Społecznych przeznaczona została kwota blisko 10 mln euro.Jak rozumieć hasło CUS?
Centrum Usług Społecznych to:Diagnoza potrzeb społecznych danej gminy i powiatu;Skoordynowane działania zwiększające dostępność do usług społecznych, będące odpowiedzią na postawioną diagnozę;Platforma współpracy lokalnych podmiotów, zarówno sektora finansów publicznych, jak i organizacji pozarządowych (NGO’s);Wykorzystanie istniejącego potencjału (zasobów kadrowych, lokalnych, technicznych).
Projekt partnerski.
Z uwagi na charakter CUS wymagana jest realizacja projektu w partnerstwie. Partnerstwo musi składać się z:Powiatu lub miasta na prawach powiatu (PCPR),Wszystkich lub części gmin (co najmniej 2) w obrębie tego powiatu (OPS),Co najmniej 2 organizacji pozarządowych realizujących zadania z obszaru ekonomii społecznej.
Lider projektu.
Liderem projektu może być:
Jednostka samorządu powiatowego,Jednostka samorządu gminnego, Podmiot ekonomii społecznej.Partnerzy jednogłośnie wyznaczyli na lidera projektu PCPR.
Lider projektuW grudniu 2016 roku został ogłoszony konkurs dot. CUS. W powiecie wieruszowskim odbyło się spotkanie informacyjne dla przedstawicieli wszystkich samorządów oraz organizacji NGO’s realizujących zadania w zakresu Ekonomii Społecznej. W I kwartale 2017 roku powstało partnerstwo, w skład którego weszły:Gmina WieruszówGmina BolesławiecGmina LututówTPD OM SIKOS Na lidera projektu wyznaczono Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie.Dlaczego partnerstwo?
Samorząd terytorialny zgodnie z Konstytucją RP jest realizatorem zadań o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Jednostki samorządu terytorialnego postanawiają o:Wyborze sposobu prowadzenia i form usług użyteczności publicznej,Wysokości cen i opłat (albo o sposobie ustalenia cen i opłat) za usługi o charakterze użyteczności publicznej;NGO’s zgodnie z zapisami swoich statutów realizują zadania m.in. z obszaru ekonomii społecznej, w tym zorientowanych na osoby z niepełnosprawnością i wykluczone.Dlaczego partnerstwo?
Usługi użyteczności publicznej samorząd może realizować samodzielnie, lub może powierzyć wykonanie zadań osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. ustawy o finansach publicznych, w trybie przepisów:
ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym, ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi,ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych,ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Obszar realizacji i dlaczego partnerstwo?CUS obejmuje działalnością obszar nie więcej niż jednego powiatu.
Wnioskodawca jest zobligowany do złożenia nie więcej niż jednego wniosku o dofinansowanie projektu.
Do kogo adresowany jest CUS?
Osoby niesamodzielne – osoby, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności życia codziennego.
Dla każdej osoby niesamodzielnej musi zostać opracowana indywidualna ścieżka wsparcia przygotowania w oparciu o ocenę sytuacji materialnej i życiowej.Do kogo adresowany jest CUS?Projekt przewiduje dostęp do usług społecznych dla:osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczających wielokrotnego wykluczania społecznego;
osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osób z niesprawnością sprzężoną, osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
Pierwszeństwo przed wyżej wymienionymi mają osoby z niepełnosprawnością i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub osobę w rodzinie), o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Do kogo adresowany jest CUS?
Otoczenie osób niesamodzielnych – osoby spokrewnione lub niespokrewnione z osobami niesamodzielnymi, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, a także inne osoby z najbliższego otoczenia tych osób, w szczególności rodziny i opiekunowie faktyczni.
Opiekun faktyczny – osoba pełnoletnia opiekująca się osobą niesamodzielną, niebędąca opiekunem zawodowym i niepobierająca wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną, najczęściej członek rodziny.
Udział w projekcie otoczenia jest możliwy pod warunkiem, że jest niezbędny dla skutecznego wsparcia osób niesamodzielnych.Usługi społeczne realizowane w CUS.
Do usług świadczących w społeczności lokalnej należą m.in.:usługi opiekuńcze, usługi w rodzinnym domu pomocy, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,usługi w ośrodkach wsparcia, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, o ile liczba miejsc całodobowego pobytu w tych ośrodkach nie jest większa niż 30, usługi w domu pomocy społecznej o liczbie miejsc nie większej niż 30,usługi asystenckie,usługi w postaci mieszkach chronionych, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,usługi w postaci mieszkań wspomaganych, o ile liczba miejsc w mieszkaniu jest nie większa niż 12.
Usługi realizowane w ramach projektuUsługi opiekuńcze (w miejscu zamieszkania, w tym specjalistyczne, dzienne formy usług opiekuńczych);Usługi asystenckie;Mieszkania wspomagane i treningowe.
Usługi opiekuńcze.
Usługi opiekuńcze – obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.Usługi te świadczone są przez opiekunów faktycznych lub w postaci:sąsiedzkich usług opiekuńczych, usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, dziennych form usług opiekuńczych (np. Dzienny dom pomocy, Klub seniora), krótkookresowego całodobowego i krótkookresowego dziennego pobytu, których celem jest zapewnienie opieki dla osób niesamodzielnych, w zastępstwie za opiekunów faktycznych.Usługi opiekuńcze.
Usługi opiekuńcze realizowane będą na terenie Gminy Wieruszów przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Ponad w Powiecie Wieruszowskim realizowane będą : Gmina Lututów - uruchomiony zostanie Dzienny Dom Pobytu i usługi opiekuńcze. Gmina Bolesławiec – usługi opiekuńcze. W Powiecie Wieruszowskim realizowane będą też usługi wspierające opiekunów faktycznych – grupowe poradnictwo specjalistyczne realizowane przez PCPR (dot. będzie korzystających z usług opiekuńczych, asystenckich i mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego)Usługi asystenckie.
Usługi asystenckie – usługi świadczone przez asystentów na rzecz osób z niepełnosprawnością lub rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami umożliwiające stałe lub okresowe wsparcie tych osób i rodzin w wykonaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do ich aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego lub edukacyjnego.
Usługi asystenckie.
Usługi asystenckie realizowane będą w Powiecie Wieruszowskim przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie. Usługi te skierowane będą do 12 osób z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną, mieszkających samodzielnie lub z opiekunami również wymagającymi wsparcia. W ramach pozyskanych środków :zatrudnienie asystentów osób z niepełnosprawnością lub asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościąwyżywienie/obiady dla osób z niepełnosprawnością,terapia społeczna, poradnictwo i konsultacje specjalistyczne dla osób z niepełnosprawnością i osób z otoczenia.Mieszkania wspomagane.
Mieszkania wspomagane – usługa świadczona w postaci mieszkania lub domu, przygotowującego osoby w nim przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zapewniającego pomoc w prowadzeniu samodzielnego życia.
Mieszkania treningowe Mieszkania wspieranePrzygotowujące osoby w nim stanowiące alternatywę dla pobytu wprzebywające do prowadzenia placówce zapewniającej całodobowąsamodzielnego życia. Usługa ma opiekę. Usługa ma charakter pobytucharakter okresowy i służy określonym stałego lun okresowego (w przypadkukategoriom osób w osiągnięciu potrzeby opieki zastępstwie za częściowej lub całkowitej opiekunów faktycznych). Służy osobomsamodzielności, m.in. poprzez trening niesamodzielnym, wymagającym samodzielności, poradnictwo, pracę wsparcia w formie usług opiekuńczychsocjalną. Lub asystenckich.
Mieszkalnictwo wspomagane.
Realizatorem działań w zakresie mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego jest Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie. W pierwszej kolejności z usług mieszkalnictwa wspomaganego korzystać będą osoby mieszkające na terenie Gminy Wieruszów. Zgodnie z opracowywanymi regulaminami będą to osoby zatrudnione lub posiadające świadczenia rentowe, co pozwoli im na częściowe partycypowanie w koszty eksploatacji.Kompleksowość CUS.
Centra powinny świadczyć kompleksowe usługi społeczne.Oznacza to świadczenie minimum trzech form pomocy z katalogu usług:opiekuńczych lubasystenckich, lubw mieszkaniach chronionych albo wspomaganych.Jakie warunki należy spełnić aby świadczyć usługi ?
Realizacja projektu nie może przyczynić się do:
zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług asystenckich lub opiekuńczych przez beneficjenta/partnera,
zastąpienia środkami projektu dotychczasowego finansowania przez beneficjenta/partnera usług asystenckich lub opiekuńczych.
Dodatkowe wsparcie w CUS.
W Centrum można rozwijać działania uzupełniające obejmujące:
działania wspierające opiekunów faktycznych w opiece nad osobami niesamodzielnymi,usługi prawne, informacyjne, doradcze i szkoleniowe,dowożenie posiłków,stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego,przewóz do miejsca świadczenia usług,teleopiekę / systemy przywoławcze.
Działania te realizowane mogą być tylko jako element kompleksowych projektów.Zachowanie trwałości Centrum.
Należy zachowywać trwałość świadczonych w Centrum usług po zakończeniu realizacji projektu co najmniej przez okres odpowiadający okresowi realizacji projektu.
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 90%.
Minimalny udział wkładu własnego wynosi 10%
wartości projektu. Zajęcia w placówkach wsparcia dziennego.
W przypadku placówek wsparcia dziennego obowiązkowo są realizowane zajęcia rozwijające co najmniej cztery z ośmiu kompetencji kluczowych wskazanych w zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie (2006/962/WE):porozumiewanie się w języku ojczystym;porozumiewanie się w językach obcych;kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;kompetencje informatyczne;umiejętność uczenia się;kompetencje społeczne i obywatelskie;inicjatywność i przedsiębiorczość;świadomość i ekspresja kulturalna.Odpłatność za usługi.
Będzie możliwość pobierania opłat za świadczone usługi od uczestników CUS zgodnie z opracowanymi regulaminami odnoszącymi się do korzystania z poszczególnych usług.
Wysokość opłat powinna być dostosowana do opłat obowiązujących na danym terenie i zdiagnozowanych możliwości finansowych beneficjenta.
Dotacja na realizację projektu dla Powiatu WieruszewskiegoOgółem wartość projektu wynosi 3 447.915,66 PLN, w tym dofinasowanie projektu z EFS stanowi kwotę 3 101.112,69 PLN,wkład własny partnerów projektu stanowi 346.802,97 PLN.
Projekt realizowany będzie przez okres 29 miesięcy tj.: od 1 listopada 2017 roku do 31 marca 2020 roku.
Działanie dotyczące mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego rozpocznie się w 2018 roku, a tym samym wydłuży się czas jego realizacji do końca lipca 2020 roku.Co będzie można zrobić w Centrum w przyszłości?
W kolejnych latach rozważana jest możliwość rozszerzenia oferty usług świadczonych przez Centrum o następujące działania:usługi placówek wsparcia dziennego dla dzieci (powyżej 3 roku życia) i młodzieży służących integracji społecznej oraz zapobieganiu patologiom,
poradnictwo specjalistyczne dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów,
tworzenie miejsc krótkoterminowego pobytu dziennego i całodobowego w zastępstwie za opiekunów faktycznych,
zwiększenie dostępu do korzystania z usług osobom z ograniczonym narządem ruchu poprzez wybudowanie szybu windowego do budynku, w którym realizowane są usługi mieszkaniowe i asystenckie.
Informacja o wyniku postępowania na zakup mebli
Zaproszenie do złożenia ofert na zakup mebli
Nabór uczestników do Projektu „Centrum Usług Społecznych w powiecie wieruszowskim” – USŁUGA MIESZKALNICTWA TRENINGOWEGO
Usługa mieszkalnictwa treningowego daje możliwość pobytu osobom niesamodzielnym w lokalu mieszkalnym spełniającym podstawowe wymogi w zakresie warunków lokalowych, wyposażenia, dostosowanych do ich potrzeb i uwarunkowań wynikających z rodzaju schorzenia, itp. Osoby zakwalifikowane do projektu będą mogły skorzystać również z usług wspierających pobyt...
Nabór uczestników do Projektu "Centrum Usług Społecznych w powiecie wieruszowskim" USŁUGA MIESZKALNICTWA WSPOMAGANEGO
Usługa mieszkalnictwa wspieranego daje możliwość pobytu osobom niesamodzielnym w lokalu mieszkalnym spełniającym podstawowe wymogi w zakresie warunków lokalowych, wyposażenia, dostosowanych do ich potrzeb i uwarunkowań wynikających z rodzaju schorzenia, itp. Osoby zakwalifikowane do projektu będą mogły...
Podstawowe informacje o projekcie CUS w pow. wieruszowskim
Wykaz terapii w latach 2018-2020
Zapytanie ofertowe - usługi poradnictwa specjalistycznego
Zaproszenie do złożenia szacunku - specjaliści
Zaproszenie do złożenia szacunku na usługi- opiekun domu
ogłoszenie AON/AOON - nabór uzupełniający
Zaproszenie do złożenia ofert na świadczenie usług asystenckich osób niepełnosprawnych w mieszkaniach chronionych – nabór uzupełniający
Informacje o ogłoszeniu
Termin składania ofert
do dnia 05-04-2019
Numer ogłoszenia
1176375
Status ogłoszenia
Ogłoszone
Miejsce i sposób składania ofert
Informacja o wyniku postępowania o ofertowego na montaż rolet okiennych
Zaproszenie do składania ofert na montaż rolet
Zaproszenie do złożenia szacunku na usługi AON/AOON
Informacja o wynikach postępowania na zakup sprzętu AGD
Ogłoszenie o wynikach postępowania na zakup sprzętu RTV
Ogłoszenie o wynikach wyboru wykonawcy na wykonanie zabudowy
Ogłoszenie o wynikach wyboru wykonawcy usług poradnictwa specjalistycznego
Ogłoszenie wyników o wyborze wykonawcy
Zaproszenie do złożenia ofert na zakup sprzętu AGD
Zaproszenie do złożenia ofert na wykonanie zabudowy kuchennej i korytarza
Zaproszenie do złożenia ofert na zakup sprzętu RTV
Zapytanie ofertowe na opiekuna domu
Zapytanie ofertowe na catering
Zaproszenie do złożenia szacunku na usługi cateringowe
Zapytanie ofertowe na wykonanie instalacji gazowej i grzewczej
zapytanie ofertowe na roboty budowlane
Zaproszenie do złożenia ofert na wykonanie remontu dachu
ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERT
na wykonanie remontu dachu w budynku zlokalizowanym
w Wieruszowie przy ul. Waryńskiego 8 z mieszkaniami wspieranymi ...Zapytanie ofertowe na świadczenie usług asystenckich
Ogłoszenie o wynikach wyboru wykonawcy
Dotyczy zapytania ofertowego na wykonanie remontu dachu w budynku zlokalizowanym w Wieruszowie przy ul. Waryńskiego 8 ...