Podstawowe informacje o projekcie CUS w pow. wieruszowskim
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie
„Centrum Usług Społecznych w powiecie wieruszowskim”
Regulamin określa warunki rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Centrum Usług Społecznych w powiecie wieruszowskim” współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 - 2020.
Oś Priorytetowa IX. Włączenie społeczne,
Działanie IX.2. Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym,
Poddziałanie IX.2.1. Usługi społeczne i zdrowotne,
§1
Informacje ogólne
-
Projekt jest realizowany na podstawie umowy ramowej nr RPLD.09.02.01-10-A002/17-00 zawartej przez Powiat Wieruszowski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie a Województwem Łódzkim, w imieniu którego działa Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź,
-
Celem głównym projektu jest rozwój usług dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów faktycznych na terenie powiatu wieruszowskiego.
-
Projekt skierowany jest do pełnoletnich mieszkańców powiatu wieruszowskiego tj. 57 osób niesamodzielnych (33K/24M) – uczestników Projektu oraz 10 opiekunów faktycznych (8K/2M).
-
Udział w projekcie jest bezpłatny dla opiekunów faktycznych oraz uczestników Projektu, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12.03.2004r. o pomocy społecznej. Dla uczestników Projektu, których dochód przekroczy w/w kryterium dochodowe ustalona zostanie odpłatność, oddzielnie dla każdej usługi. Udział w Projekcie opiekunów faktycznych jest bezpłatny.
-
Biuro projektu znajduje się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie, ul. Ludwika Waryńskiego 15, 98-400 Wieruszów.
-
Projekt realizowany jest w partnerstwie:
-
Partner wiodący:
-
Powiat Wieruszowski/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie ul. Ludwika Waryńskiego 15, 98-400 Wieruszów;
-
Partnerzy:
-
Gmina Wieruszów/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieruszowie, 98-400 Wieruszów, ul. Rynek 1-7;
-
Gmina Lututów/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lututowie, 98-360 Lututów, ul. Klonowska 8;
-
Gmina Bolesławiec/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławcu, 98-430 Bolesławiec, ul. Rynek 1;
-
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Odział Miejski w Wieruszowie; 98-400 Wieruszów, ul. Sportowa 7;
-
Stowarzyszenie Integracyjne Klub Otwartych Serc, 98-400 Wieruszów, ul. Marianów 7;
-
Dane teleadresowe Partnerów znajdują się w zał. nr 1 do niniejszego Regulaminu.
-
Przedmiotem Projektu jest prowadzenie zindywidualizowanych i kompleksowych usług społecznych tj.
-
Usług opiekuńczych w Dziennym Domu Pomocy
Dzienny Dom Pomocy jest przeznaczony dla osób niesamodzielnych. Zapewnia opiekę i odpowiednie warunki do wielogodzinnego przebywania osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Zakres świadczonych usług przez opiekunów oraz specjalistów zapewniać będzie wsparcie w obszarze zaspokojenia potrzeb życiowych. W ramach usługi osoby niesamodzielne będą mogły brać udział w różnych formach aktywizacyjnych, integracyjnych oraz kulturalnych.
Partner odpowiedzialny: Gmina Lututów/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lututowie
-
Usług mieszkalnictwa treningowego
W ramach usługi zapewniony będzie pobyt w mieszkaniu treningowym stworzonym dla osób niesamodzielnych. Pod opieką opiekuna domu, asystentów osób niepełnosprawnych/asystentów osobistych osób niepełnosprawnych oraz wolontariusza wspierającego prowadzone będą treningi umiejętności finansowych, praktycznych, higieny, zarzadzania mieszkaniem, kulinarne, społeczne itd., przygotowujące osobę przebywającą w mieszkaniu treningowym do prowadzenia samodzielnego życia.
Partner odpowiedzialny: Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”
-
Usług mieszkalnictwa wspieranego
W ramach usługi zapewniony będzie pobyt w mieszkaniach wspieranych stworzonych dla osób niesamodzielnych. Usługa zapewniać będzie odpowiednie warunki bytowe umożliwiające prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego przy wsparciu opiekuna domu, asystentów osób niepełnosprawnych/asystentów osobistych osób niepełnosprawnych i wolontariusza wspierającego. Prowadzone zostaną treningi umiejętności finansowych, praktycznych, higieny, zarzadzania mieszkaniem, kulinarne, społeczne itd., przygotowujące osobę przebywającą w mieszkaniu wspieranym do prowadzenia samodzielnego życia. Ponadto mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie specjalistów w ramach poradnictwa indywidualnego oraz grupowego.
Partner odpowiedzialny: Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”
-
Usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania
Usługi opiekuńcze świadczone będą przez opiekunów w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej, z uwzględnieniem jej indywidualnych potrzeb.
Partner odpowiedzialny: Gmina Wieruszów/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieruszowie oraz Gmina Bolesławiec/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławcu
-
Usług asystenckich w miejscu zamieszkania
Usługi asystenckie skierowane do osób niesamodzielnych świadczone będą przez asystentów osób niepełnosprawnych/asystentów osobistych osób niepełnosprawnych oraz wolontariuszy wspierających. W/w usługi maja na celu wsparcie osób niesamodzielnych w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego lub edukacyjnego.
Partner odpowiedzialny: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Odział Miejski w Wieruszowie
-
Usług wspierających dla opiekunów faktycznych – grupowe poradnictwo specjalistyczne
Opiekunowie faktyczni osób niesamodzielnych uczestniczących w Projekcie będą mogli wziąć udział w grupowym poradnictwie specjalistycznym oraz w kursie I pomocy przedmedycznej.
Partner odpowiedzialny: Powiat Wieruszowski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie.
§2
Kryteria uczestnictwa
-
Uczestnikiem Projektu może zostać osoba która:
-
zamieszkuje powiat wieruszowski i jest osobą niesamodzielną, tj. osobą, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego, co zostanie potwierdzone w przeprowadzonym na cele realizacji Projektu wywiadzie środowiskowym,
-
jest opiekunem faktycznym niesamodzielnego uczestnika Projektu tj. osobą pełnoletnią opiekującą się osobą niesamodzielną, niebędącą opiekunem zawodowym i niepobierającą wynagrodzenia z tytułu opieki nad osobą niesamodzielną, najczęściej członek rodziny, co zostanie potwierdzone w przeprowadzonym na cele realizacji Projektu wywiadzie środowiskowym,
-
złoży dokumenty niezbędne do realizacji Projektu tj.:
- formularz rekrutacyjny do projektu (wzór stanowi zał. nr 2 do Regulaminu),
- kwestionariusz do sporządzenia oceny funkcjonowania społecznego oraz zakresu
niezbędnej opieki i pomocy (wzór stanowi zał. nr 3 do Regulaminu),
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (wzór
stanowi zał. nr 4 do Regulaminu),
- deklarację uczestnictwa w projekcie(wzór stanowi zał. nr 5 do Regulaminu),
- oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na wykorzystanie i
rozpowszechnianie wizerunku (wzór stanowi zał. nr 6 do Regulaminu),
-
akceptuje Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie „Centrum Usług Społecznych w powiecie wieruszowskim”.
-
W/w dokumenty rekrutacyjne do projektu są dostępne w Biurze Projektu tj. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie (ul. Ludwika Waryńskiego 15, 98 – 400 Wieruszów, czynne w dni robocze od poniedziałku do piątku 7.30 - 15.30), w siedzibach Partnerów (dane teleadresowe Partnerów znajdują się w zał. nr 1 do Regulaminu) oraz na stronie internetowej PCPR w Wieruszowie tj. wieruszow.pcpr.info w zakładce Centrum Usług Społecznych
-
Liczba miejsc we wszystkich usługach społecznych jest ograniczona.
-
Przyjmowane będą jedynie kompletnie i poprawnie wypełnione dokumenty rekrutacyjne.
§3
Zasady rekrutacji
-
Zgłoszenia kandydatów są przyjmowane osobiście, telefonicznie, drogą elektroniczną w:
- biurze projektu
- siedzibach Partnerów odpowiedzialnych za poszczególne usługi
-
Kandydat do uczestnictwa po zapoznaniu się z niniejszym regulaminem przedkłada dokumenty wymienione w §2 ust. 1 pkt. c. (do pobrania w miejscach wskazanych w zał. nr 1 do Regulaminu lub do pobrania na stronie internetowej PCPR w Wieruszowie pod adresem www.pcpr.wieruszow.info w zakładce Centrum Usług Społecznych)
-
Rekrutacja uczestników do Projektu odbywa się z uwzględnieniem zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans dla kobiet i mężczyzn.
-
Rekrutacja do udziału w Projekcie prowadzona będzie na bieżąco przez cały okres realizacji Projektu.
-
O kolejności przyjęcia do projektu decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym pierwszeństwo mają osoby spełniające następujące kryteria:
-
osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczający wielokrotnego wykluczenia,
-
osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby z niepełnosprawnością sprzężoną,
-
osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi,
-
osoby z rodzin korzystających z PO PŻ.
-
Pierwszeństwo przed w/w osobami mają osoby niesamodzielne oraz osoby niepełnosprawne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 r.
-
Poszczególni Partnerzy projektu prowadzą rekrutację do udziału w usługach.
-
Opiekunów faktycznych do udziału w usłudze prowadzanej przez Partnera wiodącego, kierują Partnerzy odpowiedzialni za realizacje pozostałych usług.
-
Opiekun faktyczny może brać udział w projekcie tylko w powiązaniu z osobą niesamodzielną uczestniczącą w Projekcie.
-
Za dzień rozpoczęcia udziału w projekcie przyjmuje się datę przystąpienia do pierwszej usługi w ramach projektu.
-
W przypadku zakwalifikowania zakładanej liczby osób do poszczególnych usług społecznych Partnerzy utworzą listy rezerwowe.
-
Informacja na temat zakwalifikowania uczestnika do projektu wraz z informacją na temat miejsca i terminu rozpoczęcia realizacji usług jest przekazywana uczestnikom przez Partnera odpowiedzialnego za realizację wybranej usługi z wykorzystaniem danych teleadresowych przekazanych przez uczestników w formularzu rekrutacyjnym.
§4
Zakończenie uczestnictwa
-
Uczestnik może zrezygnować z udziału w Projekcie jeżeli rezygnacja jest usprawiedliwiona ważnymi powodami osobistymi, złożona została w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem. O rezygnacji musi natychmiast powiadomić Partnera odpowiedzialnego za realizację określonej usługi społecznej na piśmie (wzór oświadczenia o rezygnacji uczestnika projektu z udziału w projekcie stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Regulaminu). Na powstałe w ten sposób wolne miejsce zostanie zakwalifikowana osoba z listy rezerwowej.
-
W przypadku rezygnacji lub wykreślenia uczestnika z Projektu osoby znajdujące się na liście rezerwowej otrzymają propozycję przystąpienia do udziału w Projekcie.
-
Uczestnik może zostać skreślony z listy uczestników w następujących przypadkach:
- niestosowania się do postanowień niniejszego Regulaminu,
- niestosowania się do szczegółowych zasad realizacji poszczególnych usług określonych przez
Partnerów.
-
Decyzję o skreśleniu z listy uczestników projektu podejmuje Partner poszczególnej usługi na wniosek pracownika odpowiedzialnego za realizację usługi, w którym bierze udział uczestnik lub z własnej inicjatywy po uzyskaniu odpowiednich informacji.
-
Osoba, która zakończyła udział w projekcie składa oświadczenie uczestnika dot. jego sytuacji po zakończeniu udziału w projekcie stanowiące zał. nr 8 do niniejszego Regulaminu.
-
Osoba, która zakończyła udział w projekcie ma prawo, na własny wniosek, otrzymać zaświadczenie potwierdzające fakt uczestnictwa w projekcie.
§5
Zobowiązania realizatorów projektu
Partnerzy zobowiązują się do:
-
Prowadzenia rekrutacji zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym regulaminie.
-
Informowania uczestników o wszelkich faktach mogących utrudnić lub uniemożliwić im udział w poszczególnych usługach.
-
Przyjmowania i rozpatrywania uwag i skarg uczestników związanych z działaniami prowadzonymi w ramach poszczególnych usług.
-
Zapewnienia odpowiedniej kadry oraz materiałów niezbędnych dla przeprowadzenia zaplanowanych działań.
§6
Zobowiązania uczestników projektu
Uczestnik zobowiązuje się do:
-
Podpisywania w trakcie udziału w zajęciach realizowanych w ramach projektu list obecności, dzienników usług/zajęć, kart realizacji wsparcia i innych dokumentów wskazanych przez prowadzącego usługę/zajęcia.
-
Wypełniania w trakcie udziału w usługach/zajęciach ankiet ewaluacyjnych i testów sprawdzających.
-
Bieżącego informowania Partnera odpowiedzialnego za prowadzenie usługi/zajęć w ramach danej usługi o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić dalszy udział uczestnika w projekcie.
-
Uczestnictwa w realizacji usług społecznych, do których został zakwalifikowany.
-
Bieżącego informowania o zmianie swojej sytuacji mającej wpływ na dalsze uczestnictwo w Projekcie.
§7
Postanowienia końcowe
-
W kwestiach nie ujętych w niniejszym regulaminie ostateczną decyzję podejmuje Zespół Programowy powołany do realizacji Projektu, od której nie przysługuje odwołanie.
-
Wszelkie działania organizacyjne mające na celu realizację usług społecznych w ramach Projektu przeprowadzą Partnerzy.
-
Regulamin obowiązuje od 01.11.2017r. do 31.03.2020r.
-
Zespół Programowy zastrzega sobie prawo zmiany Regulaminu na skutek zmian
w przepisach lub innych dokumentach określających warunki realizacji projektu
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. -
Informacja na temat poszczególnych usług społecznych w projekcie stanowi zał. nr 9 do niniejszego Regulaminu.
Przyjąłem/am do wiadomości i zobowiązuje się przestrzegać warunki niniejszego regulaminu.
………………………………………………. data i czytelny podpis uczestnika*
* W przypadku niemożności podpisania przez uczestnika projektu formularz podpisuje jego opiekun faktyczny.
Załączniki:
-
Załącznik nr 1 - lista adresowa
-
Załącznik nr 2 - formularz rekrutacyjny do projektu
-
Załącznik nr 3 - kwestionariusz do sporządzenia oceny funkcjonowania społecznego oraz zakresu niezbędnej opieki i pomocy
-
Załącznik nr 4 - oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych
-
Załącznik nr 5 - deklarację uczestnictwa w projekcie
-
Załącznik nr 6 - oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku
-
Załącznik nr 7 - oświadczenia o rezygnacji uczestnika projektu z udziału w projekcie
-
Załącznik nr 8 - oświadczenie uczestnika dotyczące jego sytuacji po zakończeniu udziału w projekcie
-
Załącznik nr 9 - informacje na temat usług w projekcie
- Zal. 8 oswiadczenie po zakonczeniu projektu.docx
- Zal.1 lista adresowa partnerow.docx
- Zal.2 formularz rekrutacyjny.docx
- Zal.3 Kwestionariusz.docx
- Zal.4 oswiadczenie uczestnika projektu.docx
- Zal.5 deklaracja uczestnictwa.docx
- Zal.6 oswiadczenie o wyrazeniu zgody.docx
- Zal.7 oswiadczenie o rezygnacji.docx
- Zal.9 uslugi w projekcie.docx