Kolejne "Spotkanie Przyjaciół" już za nami -
A A A

Kolejne "Spotkanie Przyjaciół" już za nami

 

INFORMACJA

o Regionalnej Imprezie Integracyjnej

Spotkanie Przyjaciół”

7 września 2013 r.

 

 

W dniu 7 września 2013 r odbyła się XIV już edycja Regionalnej Imprezy Integracyjnej „Spotkanie Przyjaciół”, w której udział wzięło 29 drużyn m.in. z województwa łódzkiego, opolskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego w sumie ponad 420 osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Organizatorami imprezy było jak co roku Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie, Warsztat Terapii Zajęciowej.

Organizacja imprezy była możliwa dzięki zaangażowaniu i pomocy rzeczowej oraz finansowej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi – RCPS, PCPR- środki PFRON, Samorządów Powiatu i Gminy Wieruszów oraz ich jednostek realizujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Duże wsparcie finansowe i rzeczowe uzyskaliśmy również dzięki życzliwości i pomocy ok. 140 lokalnych i regionalnych przedsiębiorców. To dzięki okazanej przez Darczyńców hojności mogliśmy sprostać ogromnemu wyzwaniu logistycznemu i wszystkim uczestnikom imprezy zabezpieczyć różnorodne atrakcje, jak również nagrody indywidualne i grupowe dla osób niepełnosprawnych.

 

Przy organizacji imprezy pracowało ok. 120 wolontariuszy. Byli to:

 • młodzi wolontariusze ze szkolnych klubów wolontariatu z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Wieruszowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Wieruszowie, z Zespołu Szkół Nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie oraz z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie.

 • studenci, osoby pracujące, emeryci oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych i ich przyjaciele

 

Gośćmi imprezy byli przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej. przedstawiciele Zarządu Powiatu, Radni Powiatu, Burmistrz Wieruszowa, Radni Gminy Wieruszów, Dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek realizujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych, lokalni sponsorzy i przedsiębiorcy.

 

Patronat nad imprezą objęli:

Patronat honorowy:

Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego

Patronat nad przedsięwzięciami sportowymi, kulturalnymi i informacyjnymi:

Władysław Skwarka – Dyrektor Oddziału PFRON w Łodzi

Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski

Bogdan Nawrocki – Burmistrz Wieruszowa

 

Patronat medialny:

TVP Oddział Łódź, Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Sud, Polska The Times- Dziennik Łódzki, , Ilustrowany Tygodnik Powiatowy, Gazeta Bezpłatna “Łącznik

 

Impreza po raz kolejny została zorganizowana na terenie Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie. Rozpoczęła się tradycyjnie korowodem, który wyruszył spod LO im. M. Kopernika w Wieruszowie na miejsce imprezy. Tam nastąpiło oficjalne jej otwarcie.

Cała impreza odbywała się w ramach tzw. „ogródków” a mianowicie:

 • Ogródka sprawnościowego, w ramach którego przeprowadzono indywidualne i drużynowe konkurencje sprawnościowe dla osób niepełnosprawnych.

Wszyscy biorący udział w konkurencjach sprawnościowych zostali nagrodzeni tzn. drużyny otrzymały puchary, dyplomy i nagrody grupowe, uczestnicy zaś za uzyskane wyniki medale i dyplomy. Biorący udział w grach i zabawach integracyjnych losowali symboliczne upominki, podobnie jak wolontariusze i opiekunowie;

 • Ogródka intelektualnego- rewalidacyjnego w ramach którego osoby niepełnosprawne brały udział w konkursach tj.:

- wykreślanka literowa

- szyfronada

- poprawianie błędów

 • Ogródka krawieckiego gdzie niepełnosprawni uczestnicy imprezy brali udział w konkursach na przygotowanie niżej wymienionych rzeczy:

- Fartuszek

-Królik – maskotka

- Broszka

 • Ogródka artystycznego w ramach którego osoby niepełnosprawne brały udział w konkursach na wykonanie niżej wymienionych rzeczy:

-Ozdobny ptaszek

-Dekoracyjny wazonik

-Imiennik na biurko

Wszyscy którzy zajęli miejsca od 1-3 w/w konkursach otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

 

Jedną z większych atrakcji podczas trwania imprezy był koncert zespołu „Brawo” z Wieruszowa, który też nagłaśniał całą imprezę.

 

Podczas imprezy nie zabrakło też popisów wokalno- muzycznych osób niepełnosprawnych

- reprezentantów poszczególnych placówek. Swoje umiejętności zaprezentowały takie placówki jak: WTZ Koźminek, WTZ Łęczyca, WTZ Konstantynów Łódzki, ŚDS Mokrsko, WTZ Kalisz (ul .Kościuszki), WTZ Krotoszyn, Świetlica Socjoterapeutyczna Podzamcze i WTZ Wieruszów.

Ponadto w trakcie imprezy odbył się pokaz sztuk walki Karate Kyokushin K-1 oraz Kickboxingu w wykonaniu WKK „Husaria”pokaz umiejętności Dziecięcej Jednostki Straży Pożarnej z Wieruszowa jak i pokaz Pierwszej Pomocy, Ratownictwa i Bezpieczeństwa Drogowegow wykonaniu pracowników Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie Sp. z o .o., Policji i Straży Pożarnej.

Pokazy te cieszyły się dużym zainteresowanie uczestników imprezy.

 

Imprezie towarzyszyły różnorodne stoiska m.in:

 • stoisko promocja zdrowia, na którym można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru oraz uzyskać informacje nt. zdrowego żywienia. Stoisko obsługiwane było przez pielęgniarki – wolontariuszki współpracujące ze Stowarzyszeniem Integracyjnym „Klub Otwartych Serc” i Warsztatem Terapii Zajęciowej w Wieruszowie. Ponadto na tym stoisku obsługiwanym także przez pracowników Powiatowego Centrum Medycznego Sp. z o.o. w Wieruszowie można było uzyskać informacje o realizowanych usługach medycznych przez tą jednostkę. Pracownicy PCM wolontarystycznie czuwali nad bezpieczeństwem zdrowotnym wszystkich uczestników imprezy oraz przygotowali pokaz ratownictwa medycznego.

 • Stoisko PCPR, PUP- informacja dla każdego – na stoisku można było uzyskać informacje o programach i projektach realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych,

 • Stoisko PSSE w Wieruszowie pod hasłem „Bądź zdrowy z wyboru” gdzie można było m.in. bezpłatnie zbadać poziom tlenku węgla w organizmie oraz obejrzeć wystawę prac dzieci nt. zdrowia.

 • Stoisko Ochotniczego Hufca Pracy w Wieruszowie

 • stoisko Powiatowego Centrum Organizacji Pozarządowych w Wieruszowie

 • stoisko Biblioteki Pedagogicznej w Wieruszowie, która prezentowała się pod hasłem „2013 - Rok Tuwima w przestrzeni publicznej”

 • stoiska wystawiennicze z możliwością zakupu prezentowanych rzeczy tj. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku i Środowiskowego Domu Samopomocy w Chróścinie.

 • Stoisko firmy Slam Poland z Ostrowa Wlkp. Każdy uczestnik, który w trakcie festynu polubił stronę akcji ekologicznej: Stań po Zielonej Stronie Mocy na facebook’u, otrzymał upominek od firmy.

 

W czasie imprezy czynne były również:

 • stoisko „Fortuna szczęścia” przygotowanie przez pracowników WTZ i SI KOS

 • stoisko malowanie twarzy -stoisko obsługiwane było przez wolontariuszy

 • integracyjna kawiarenka, w której za symboliczna złotówkę można było zakupić domowe ciasto, ciepłe i zimne napoje, owoce i lody. Wszystkie artykuły dostępne w kawiarni zostały przekazane przez rodziców i lokalnych sponsorów,

 • Stoisko „swojskie jadło” gdzie można było skosztować pysznego chleba ze smalcem i dodatkami,

 

Imprezie towarzyszyły także inne atrakcje tj.

 

 • namiot- kino 3 D - gdzie można było obejrzeć edukacyjne prelekcje np.: Interaktywny Wszechświat, Budowa Człowieka, Dinozaury, filmy przyrodnicze, bajki itp.

 • prezentacja sprzętu strażackiego oraz sprzętu policyjnego Komendy Powiatowej Policji łącznie z konkursami nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego, pokaz umiejętności psa policyjnego

 • gry i konkursy w ramach tzw. placu integracyjnego gdzie wszyscy mogli spróbować szczęścia w ruletce, w grze w statki i sfotografować się w ciekawej scenerii. Na tym stoisku też firma Fabryka Dekoracji zajmowała się modelowaniem balonów w wyniku czego powstawały zabawne zwierzątka i inne ozdoby, ponadto na tym też stoisku wykonywane były kapelusze, motyle itd.

 • wesołe miasteczko,

 

Ponadto podczas imprezy można było uścisnąć dłoń klaunom w role, których wcielili się wolontariusze- uczniowie szkół. To oni zachęcali uczestników do wspólnej zabawy.