Zakończenie projektu (3/3) -
A A A

Zakończenie projektu (3/3)

24.09.2019

 

W ramach projektu ,,Ja też potrafię’’ dzieci i młodzież w okresie wakacyjnym miały możliwość wyjechać na wycieczki na basen i muzeum w Kępnie, Ożarowie, Wieluniu, Załęcza oraz do Bolesławca i Chróścina. Wyjazdy nazwane zostały ,,Bursztynowym szlakiem’’, gdyż uczestnicy mogli poznać historię i tradycje naszego powiatu oraz sąsiadujących – kępińskiego i wieluńskiego.

 

Projekt zakładał 5 wyjazdów na terenie naszego oraz sąsiadujących powiatów – kępińskiego oraz wieluńskiego. Uczestnikami były dzieci i młodzież z niepełnosprawnością uczęszczające w roku szkolnym 2018/2019 na zajęcia w Ośrodku Edukacji i Rehabilitacji „Być razem” w Wieruszowie oraz dzieci i młodzież ze świetlic TPD w Mirkowie, Pieczyskach, Wyszanowie i Świetlicy Stowarzyszenia Profilaktycznego „Alternatywa” w Wieruszowie - Podzamczu.

Pierwszy wyjazd - integracyjny odbył się do Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie. Podczas pobytu uczestnicy wyjazdu integrowali się poprzez różne gry i zabawy tj. przeciąganie liny, zabawy z chustą animacyjną oraz konkurencje sportowe prowadzone na boisku rekreacyjnym (mecz siatkówki, koszykówki, szachy ogrodowe). Ciekawą atrakcją dla dzieci było skręcanie balonów oraz puszczanie megabaniek mydlanych. Podczas wyjazdu uczestnicy mogli również brać udział w zajęciach plenerowych tj. pływaniu łódką i rowerkami wodnymi oraz jeździe konnej – hipoterapii. Pobyt zakończył się wspólnym grillowaniem.

Kolejna wycieczka odbyła się do Kępna, gdzie uczestnicy wyjazdu mieli okazję obejrzeć wystawę znajdującą się w Muzeum Ziemii Kępińskiej dotyczącą historii miasta, którego korzenie sięgają średniowiecza. Po zwiedzeniu muzeum i znajdującej się w nim wystawy, uczestnicy mieli okazję popływać i skorzystać z kąpieli w jakuzzi i innych atrakcji Qarium – aqaparku w Kępnie.

 

Następna wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia stacji kolejowej - węzłowej PKP w Kępnie, która jest unikatową budowlą, dwupoziomową z krzyżowym usytuowaniem peronów (jeden z dwóch tego rodzaju obiektów w Polsce – drugi w Kostrzynie na Odrą ). Po zwiedzeniu stacji, uczestnicy mieli kolejną okazję zrelaksować się w podczas kąpieli w jakuzzi i innych atrakcjach Qarium – aqaparku w Kępnie.

Jednodniowa wycieczka odbyła się także do Ożarowa, Muzeum w Wieluniu oraz Załęcza Wielkiego. Pierwszym zwiedzanym obiektem było Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, mieszczącym się w późnobarokowym, czteroalkierzowym dworze szlacheckim. Następnie udaliśmy się do Muzeum w Wieluniu, które posiada zbiory: archeologiczne, etnograficzne, historyczne i dzieła sztuki. Ostatnim zwiedzanym obiektem w tym dniu był Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim. Położony jest na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na prawym brzegu rzeki Warty, przy którym od 1997 roku działa Terenowa Baza Edukacji Ekologicznej „Zielona Szkoła”. Załęczański Park Krajobrazowy utworzono w 1978 r. jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Zajmuje północno-wschodnią część Wyżyny Wieluńskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej zwanej Jurą Polską, zamykając od północy system jurajskich parków krajobrazowych. Na miejscu zjedliśmy obiad, a następnie mogliśmy zapoznać się z ofertą Ośrodka, zwiedzić tamtejsze atrakcje i pooddychać czystym, świeżym powietrzem.

Podsumowaniem projektu był wyjazd na ruiny zamku w Bolesławcu nad Prosną ( Basztę ) – jeden z najciekawszych zabytków budownictwa obronnego w Polsce.

Stamtąd wyruszyliśmy do Agroturystyki ,,Bocianie gniazdo’’, gdzie zostaliśmy poczęstowani ciastem drożdżowym, kluskami na parze, kawą, herbatą oraz swojskim chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Po posiłku wsiedliśmy to bany, która obwiozła nas po okolicznych zabytkach. Pierwszym z nich był Zamek w Chróścinie, znajdujący się w środku lasu przy prawym brzegu Prosny. Historia Zamku sięga XIX wieku, a w 1952 utworzono w nim Dom Opieki Społecznej, który funkcjonuje do dziś.

Kolejnym i ostatnim już zabytkiem była niewielka cerkiew prawosławna św. Jerzego, znajdująca się nieopodal wcześniej wspomnianego Zamku.

Po powrocie baną do Agroturystyki, zjedliśmy kiełbaski z ogniska, po czym bawiliśmy się wspólnie przy skocznej muzyce.

 

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu środków Starostwa Powiatowego, Gminy Wieruszów oraz środków własnych Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc”. Beneficjenci projektu dziękują za wiele wrażeń i udaną, wakacyjną zabawę organizatorom imprezy i darczyńcom, a nade wszystko opiekunom, z którymi spędzili miło czas.

 

Link do galerii